18 kwi 2016

Owoce HiszpaniiHiszpania dzięki swojemu klimatowi może poszczycić się ogromną różnorodnością owoców. Większość z nich uwielbiam, a ostatnio jest sezon na kilka moich ulubionych <3 Dzisiaj chciałabym przedstawić owoce popularne w Hiszpanii, a mało znane w Polsce :)

1. Chirimoya


Mój najulubieńszy owoc świata :) Najlepsze w niej jest to, że za każdym razem smakuje nieco inaczej: czasem jak lody, truskawki ze śmietaną, cukierki, a nawet jak... cola :P Uprawia się ją głównie w Andaluzji, w okolicach Malagi i Granady. W sprzedaży jest od końca września do marca, a najlepiej smakuje między listopadem a lutym! Koniecznie trzeba spróbować podczas pobytu w Hiszpanii, tym bardziej, że poza jej granicami ciężko ją kupić (inne jej odmiany można spotkać w Ameryce Południowej).

2. Granada
...czyli granat. W rankingu moich ulubionych owoców zajmuje drugie miejsce :) W Polsce granaty można kupić bez problemu, ale musiałam tutaj o nich wspomnieć, bo największe ich uprawy w Europie znajdują się na południu Hiszpanii. Właśnie od tego owocu pochodzi nazwa jednego z najpiękniejszych hiszpańskich miast - Granady. Nawet znajduje się w jej herbie! Granatowe szaleństwo trwa w Hiszpanii od września do końca listopada.

4. Higo
Kolejny owoc całkiem dobrze znany w Polsce - figa. Uwielbiam zarówno świeże, jak i suszone figi. Sezon na nie zaczyna się mniej więcej w lipcu i trwa do końca września. Wtedy są naprawdę tanie. Jednak zanim wejdą do warzywniaków, najpierw można zajadać się brevas, czyli pierwszymi zbiorami z drzew figowych. To również figi, ale od tych "właściwych" różnią się smakiem i kolorem - są mniej słodkie i ciemniejsze. Są dostępne w czerwcu i lipcu.

5. NísperoJeden z najpyszniejszych owoców jakie jadłam. Słodko-kwaśny, mały, pomarańczowy, trochę podobny z wyglądu do moreli. Można go kupić w okresie od marca do początku czerwca. Dzisiaj zjadłam chyba z pięć sztuk, są wręcz uzależniające :D Po polsku owoc nazywa się nieśplik, występuje nie tylko w Hiszpanii, ale jest tutaj bardzo popularny. Owoce te można kupić tez w innych krajach Basenu Morza Śródziemnego, Chinach, Japonii (skąd pochodzi), Ameryce Południowej i Indiach.

6. Caqui
Ten owoc polubiłam, kiedy mieszkałam jeszcze w Polsce, ale jadłam go rzadko chyba głownie ze względu na cenę i dostępność. Kaki, pod ta nazwa znany w naszym kraju, w Hiszpanii jest dostępny głownie w miesiącach zimowych.

7. Membrillo
Pigwa. Ze względu na swój kwaśny smak jest używana głownie do wyrobu przetworów, niemal w każdym hiszpańskim sklepie spożywczym można kupić coś w rodzaju marmolady z pigwy - dulce de membrillo.

8. Opuncja figowa
Owoce kaktusa. Bardzo lubię, ale jem rzadko ze względu na malutkie kolce :P Bardzo nieprzyjemne uczucie, kiedy wbiją się w skórę, w dodatku ciężko je usunąć. Dlatego powinno się je obierać w specjalnych rękawicach.


W Hiszpanii uprawianych jest jeszcze mnóstwo innych owoców.  Prawdziwy raj dla owocowych łasuchów <3 Mieszkałam w rejonie Axarquia, w którym są największe uprawy awokado w Europie, co oznacza, ze w okresie od czerwca do października kupowaliśmy ten owoc na kilogramy. Inne owoce uprawiane w Hiszpanii to: pomarańcze, morele, czereśnie (szczególnie polecam odmianę  picotas, to bardzo słodkie i przepyszne czereśnie, które pojawiają się pod koniec czerwca), śliwki, truskawki (tutaj muszę dodać, ze jeśli ktoś z Was będzie kiedyś w rejonie Axarquia, powinien pytać o fresas de Algarrobo, najlepsze truskawki jakie jadłam w Hiszpanii), kiwi, cytryny, mandarynki, mango, jabłka, brzoskwinie, melony, nektarynki, gruszki, banany, grejpfruty, arbuzy i winogrona. Duży wybór, prawda? :)
Przydatne linki: 
-wyszukiwarka targowisk w Hiszpanii - tam najlepiej kupować owoce i warzywa!

Jeśli jesteś teraz (w kwietniu) w Hiszpanii, najlepiej kupować truskawki (!), pomarańcze, grejpfruty i nispero.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz