18 maj 2016

Moda na podencoW Europie Zachodniej oraz w USA zaczyna się nowa "moda" - na adopcje psów z Hiszpanii: galgo i podenco. To dwie najpopularniejsze hiszpańskie rasy, a przy tym najbardziej pokrzywdzone. Dlaczego? Z powodu polowań (o których pisałam już w poście Ciemna strona Hiszpanii) oraz wyścigów chartów (galgo to hiszpański chart). Wieść o okropnych rzeczach, które dzieją się w Hiszpanii, rozeszła się po całej Zachodniej Europie i dotarła nawet do Stanów! Kraje, które pod tym względem są najbardziej aktywne to Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia i USA. 

W rożnych częściach Hiszpanii istnieją wielkie schroniska-organizacje przeznaczone tylko i wyłącznie dla tych psów, np. Galgos del Sol, Galgo Podenco Support, Galgos 122, SOS Podenco Rescue i trochę mniejsze, któremu pomagamy i z którego adoptujemy psy - Little Pod. Głównie z tych miejsc w każdym miesiącu wysyła się kilkadziesiąt psów w świat. Jednak nie zawsze lecą one do nowych domów - na przykład w Niemczech jest specjalne schronisko dla hiszpańskich psów! To dobra opcja dla ludzi, którzy chcą adoptować podenco, a  nie stać ich na opłacenie transportu psa aż z Hiszpanii.

Robi się coraz więcej, aby poprawić sytuację hiszpańskich psów - ludzie dość mocno naciskają na rząd, by zrobił z tym porządek. Od kilku lat organizowane są marsze dla galgo i podenco na całym świecie - The Million Paw March For Justice (warto zajrzeć na grupę ze względu na reportaże z marszów i na zdjęcia, które często przedstawiają jak wyglądał psiak przed adopcją i po).

Największe marsze odbyły się na początku maja w Londynie i Berlinie:

Londyn

I attended a #MayDay #protest in #London yesterday, which raised awareness of the appalling maltreatment of Spanish hunting dogs. The event was an initiative of the 'Podenco Alliance' and 'Podenco Support South West', with thanks to 'SOS Podenco Rescue' for designating the 1st of May as the #DayOfThePodenco. The protest focused on handing to the #SpanishEmbassy a #petition and an extensive photo compilation of rescued Spanish hunting dogs, captioned with individual statements, briefly describing what happened to the canines in Spain, before they were finally rescued and found safety in the UK. Further copies of the petition and #PhotoCampaign were also given to #10DowningStreet; the official residency of the #BritishPrimeMinister. Annually, at the end of the hunting season, Spanish hunters lynch their unwanted hunting dogs by suspending the animals just above the ground from trees. Consequently, the canines desperately attempt to find a foothold. Hence, during suffocation, the poor creatures perform a macabre dance of death. The hunters are known to find this amusing and laugh at the dogs being hung to death. They call this annual death ritual, 'Piano Playing'. This is but one example of the #AnimalCruelty that prevails in the #Spanish hunting community. #Podenco #Galgo #rescuedogs #petrescue #dogsoftwitter #dogs #dogmagazine #dogmuse #dogphotography #dogdays #doglife #caninefreestyledance #dogsandculturecollide #dog #dogs #canine #pooch #happydogs #dogsofinstagram #dogstagram
A photo posted by Paul Louis Archer (@paullouisarcher) on

Berlin

A photo posted by Kerstin (@book_aholic_girl) on


MadrytMarsze odbywają się też we Francji, Belgii, Holandii i w wielu innych krajach.

Jak widać, sprawa jest poważna i coraz bardziej rozpowszechniana. Jednak to wciąż za mało, ponieważ codziennie kilkanaście chartów i podenco w najlepszym wypadku ląduje w psiarniach. Perrera to okropne miejsce, w którym psy czekają  w strasznych warunkach na śmierć. Czasem nawet nie dożywają daty swojej egzekucji ze względu na to, że trafiają tam w złym stanie: chore i wygłodzone...
YO GALGO
W grudniu tego roku wychodzi film dokumentalny o hiszpańskich chartach pt. YO GALGO. Poniżej możecie obejrzeć trailer. Mimo że to tylko fragmenty filmu, już widać, ze będzie mocny...Na koniec chciałabym pokazać metamorfozę jednego z naszych psów (zmianę Yuki pokazywałam w osobnym wpisie). 

Oto Lucy, którą znaleziono na ulicach Walencji:Lucy jest z nami 9 miesięcy i teraz wygląda tak: Więcej zdjęć naszych psiaków możecie zobaczyć na instagramie i fanpage, który prowadzi moja siostra :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz