31 mar 2014

Miasteczko wielkanocno-mauretanskieKtóregoś dnia w środku lutego wybraliśmy się do pobliskiego miasteczka Velez Malaga. Spacerowaliśmy starymi uliczkami, kiedy zauważyliśmy dość specyficzną knajpkę. Nazywała się El Cofrade (co oznacza członek bractwa), a na szyldzie widniał zakapturzony mężczyzna.
Zaciekawieni i głodni weszliśmy do środka. Wnętrze było przytulne, obsługa sympatyczna, jedzenie pyszne i niedrogie, a my byliśmy jedynymi gośćmi. Na ścianach wisiało mnóstwo wizerunków Matki Boskiej, Jezusa i kilka krzyży. W rogu znajdował się mały telewizor, w który wpatrywali się jak zaczarowani wszyscy z obsługi. Okazało się, że oglądają (nie po raz pierwszy) relację z zeszłorocznej procesji wielkanocnej, która odbywała się w tym mieście!
Widać, że dla mieszkańców południa Hiszpanii Wielkanoc to najważniejsze święto w roku. W Velez znajduje się nawet Muzeum Wielkiego Tygodnia!
Dla ludzi nie znających tradycji Semana Santa dość zaskakujący może być ten pomnik:


Wiem, że niektórym może kojarzyć się z pewną rasistowską organizacją, ale to tylko postać zakapturzonego el cofrade w procesji Wielkiego Tygodnia.

Już niedługo będę miała okazję po raz pierwszy wziąć udział w Semana Santa i zrobię to właśnie w Velez. Podobno tutaj odbywa się jedna z najpiękniejszych procesji w Andaluzji. I wcale się nie dziwię, skoro w tym mieście Wielkanoc jest tak uwielbiana, że stawia się jej pomniki, otwiera muzeum i knajpy na jej cześć. Muszę to zobaczyć! :)


Miasto znajduje się 35 km od Malagi i ok 5 km od morza w głąb lądu. Jest stolicą comarki Axarquía.
Velez jest bardzo stare, zostało założone w XIII w. przez Maurów. Było jednym z najważniejszych miast Emiratu Granady. Jego najstarsza część znajduje się na wzgórzu zakończonym ruinami fortecy.

Ruiny widoczne ponad budynkami
Stare miasto zachowało widoczne wpływy kultury arabskiej. Aby dojść do zamku, trzeba przejść labirynt wąskich uliczek wspinających się w górę. Na większość z nich samochody nie mają wstępu, więc łatwiej poruszać się motocyklami.

Ze wzgórza rozciąga się cudowny widok na morze, góry, całe miasto i okoliczne pueblos. Do Velez warto zajrzeć choćby dla tego widoku :)
Kilka ciekawych faktów:
- miasto bierze swą nazwę od pobliskiej rzeki Velez,
- jest jednym z ostatnich miast w Europie, gdzie nadal odbywają się walki kogutów (!),
- jest najważniejszym producentem awokado w całej Hiszpanii,
- posiada jeden z największych portów rybackich w Andaluzji,
- w 1704 r. odbyła się Bitwa pod Velez-Malagą - największa bitwa morska w trakcie hiszpańskiej wojny sukcesyjnej.
Widok na Iglesia de San Juan Bautista (XVw)
Z góry można zauważyć, że Velez znajduje się w pięknej, zielonej okolicy pełnej pagórków i pól uprawnych. 

Takimi widokami można się zachwycać podczas pokonywania drogi do Velez:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz